René René Libiš Blog
vám napsal/a:

Moc podvědomí: Příběhy, které vás mohou inspirovat k životní změně

Sobota 5.2.2022

Moc podvědomí je vskutku závratná. Jenže málo lidí si tento fakt uvědomuje. Lapeni jsou do svých dávných strachů a marně se jich snaží zbavit. Proč je tak složité přeprogramovat naši nevědomou mysl? A kam až vás může dovést její úspěšné ovládnutí? To vše si nyní povězme.

Pokud jste někdy zažili okamžik, který vám připomněl cosi z minulosti a vyvolal ve vás obavy, setkali jste se svou nevědomou stránkou mysli, tedy podvědomím. S tím však můžete velice obratně pracovat. Moc podvědomí dokáže ledacos, přesvědčte se v následujících příbězích.

Moc podvědomí aneb Vraťme se na začátek

Nejprve si popišme, co to vlastně ono podvědomí je. Jak již bylo uvedeno, jedná se o nevědomou část mysli, v níž se ukládají různé prožitky, vzpomínky, a to jak v pozitivním slova smyslu, tak i v tom negativním. Velmi známý neurolog a psycholog Sigmund Freud řekl o podvědomí toto: „Vědomou mysl můžeme přirovnat k fontáně zářící na slunci a padající zpět do velkého podzemního bazénu nevědomí, z kterého vyvěrá.“ Mnozí odborníci by jistě s tímto věhlasným lékařem souhlasili. Názory na moc podvědomí se však liší člověk od člověka. Obecně lze říct, že nevědomí je jakousi skládankou našeho života, která vypráví příběh. Ten pak prožíváme pomocí vědomí, které jej posuzuje a možná někdy i zpochybňuje. Odtud pramení nejrůznější strachy, traumata a podobně.

Moc podvědomí a příběh atleta z Anglie

To, že moc podvědomí skutečně funguje, můžeme popsat na příběhu atleta z Anglie jménem Steve Backley. Ten získal v roce 1992 bronzovou medaili za hod oštěpem na olympijských hrách konaných v Barceloně. O čtyři roky později se měl zúčastnit dalších her v Atlantě. Jenže si vážně poranil kotník a těsně před soutěží chodil pouze o berlích. Trénink byl tedy pro muže zapovězen, proto k němu použil svou nevědomou část mysli. Prý si denně představoval dokonalý hod oštěpem, aniž by jej fyzicky zkoušel. Nakonec se her zúčastnil a vyhrál krásné druhé místo. Mysl je tedy dokonalý nástroj, díky kterému můžete dosáhnout jakéhokoliv úspěchu. Stačí ji jen správně nastavit.

Proč moc podvědomí? Protože mozek funguje až z 98 % na nevědomé bázi. Pouhé 2 % naší mysli ovládá vědomí.“ říká psychiatr Radkin Honzák.

Moc podvědomí může přispět i k vyléčení se z fyzické nemoci

Na světě bychom nalezli jistě mnoho různých příběhů, které reflektují to, jak nevědomí dokáže měnit životy lidí. To ostatně popsal i spisovatel Joseph Murphy ve své knize Moc podvědomí. V jedné ze svých statí popisuje mladého muže, který téměř ztratil zrak kvůli komplikované oční vadě. Operace byla podle odborníků nevyhnutelná. Jenže tento mladík to zkusil „po svém“. Každý večer se uváděl do stavu hluboké meditace a niterně si představoval, jak jeho oční lékař říká, že se stal zázrak. Po několika týdnech zašel do ordinace na kontrolu a skutečně se tohoto výroku dočkal i osobně. Jeho zrak se natolik zlepšil, že již nemusel podstupovat žádný zákrok. Jak je to možné? To je dodnes velkou záhadou. Jisté ale je, že člověk je schopen ovlivnit svým nastavením mysli téměř nemožné. Zřejmě tak může své tělo i vyléčit.

Moc podvědomí: Co můžete udělat pro osobní změnu?

Abyste poznali moc podvědomí, musíte v první řadě věřit, že existuje. Nutné je otevřít se všemu, co přichází do vašeho života. Zkuste udělat něco, v co jste dlouho nevěřili a intenzivně myslete na pozitivní výsledek. A jak si počínat dál?

  • Nenechte se pohltit obavami ostatních lidí. Jsou to jejich strachy, nikoliv ty vaše. Okolí velmi rádo vkládá do našeho podvědomí své vlastní přesvědčení. Nestrhávejte se jím.

  • Motivujte se jakýmkoliv způsobem. Vytvořte si koláž svých snů, čtěte optimisticky laděné knihy, vytvořte si motivační afirmace, mluvte s lidmi, z kterých vyzařuje příjemná energie.

  • O svém úspěchu mluvte v přítomném čase, a to i přesto, že jste ještě nedosáhli všeho, co jste chtěli.

  • Jasně definujte a řekněte, co od života chcete a svou mysl na to zacilte. Skvělé jsou již zmíněné motivační koláže, které si vyvěsíte na nástěnku nebo položíte na pracovní stůl a neustále se vizuálně stimulujete.

  • Když vás pohltí strach z neúspěchu, identifikujte jeho příčinu. Moc podvědomí vám s tím pomůže a brzy najdete řešení.

  • A v neposlední řadě si založte tzv. deník vděčnosti. Ten změní vaše myšlení a nastaví vás na slovo „mít“ nikoliv „chtít“. Napište na papír vše, co máte a řekněte, proč jste za to vděční. Jakmile začnete mít pocit, že máte skutečně vše, co jste kdy chtěli, otevřou se další dveře pro něco kouzelného a nového, co váš život může nadobro změnit k lepšímu.

Autor článku: Iveta Reinisch